Kategorie
Uncategorized

Jaką poszetkę wybrać?

Oficjalna moda męska to zbiór twardych zasad. Ich znajomość to podstawa elegancji i klasy, a nieznajomość – ryzyko obciachu.
Dobrze dopasowany garnitur i odpowiednio dobrana koszula to podstawa niemal każdej eleganckiej męskiej stylizacji. Jeżeli chcemy wydobyć z niej swój własny styl, nie zapominajmy o detalach.
Często to właśnie tego rodzaju szczegóły decydują o charakterze całego zestawu.
Poszetka to z francuskiego pochette. To nic innego jak ozdobna chusteczka, którą wkładamy do górnej kieszonki w marynarce.
Akcesoria te pojawiły się prawdopodobnie w starożytnej Grecji. Uważano je za symbol luksusu, nosili je wyłącznie arystokraci. Kiedy w XIX wieku poszetka weszła do mody męskiej, stała się symbolem dobrego smaku i bogactwa. Dawniej nosili je tylko gentlemani, dzisiaj może ją nosić każdy, kto chce dodać sobie szyku i uroku. Jest w tym doskonałe poczucie smaku. W przypadku poszetki idealnie sprawdza się powiedzenie „Diabeł tkwi w szczegółach” – mała prostokątna lub kwadratowa chusteczka może sprawić, że zwykły płaszcz, marynarka lub garnitur zostanie odmieniony nie do poznania.
Stonowane stylizacje są bardzo eleganckie, jednak łatwo może wkraść się do nich nuda. Aby tak się nie stało, wybierz choć jeden kontrastowy element, nawet niewielki. Ciekawym rozwiązaniem do garnituru z biała koszulą będzie kontrastująca poszetka, dzięki niej ten typowy element garderoby nabiera zupełnie innego, nowoczesnego charakteru.
To bardzo dobra propozycja zwłaszcza dla panów zobowiązanych dresscodem, którzy na co dzień nie mogą podkreślać swojego stylu wyrazistymi kolorami. Uwagę z pewnością zwróci również marynarka z kontrastowymi, kolorowymi guzikami i wyraźnie odcinającym się przeszyciem AMF (przeszycie znajdujące się na brzegach wyłogów marynarek). Choć to tylko detale, w moment potrafią one zmienić odbiór całej stylizacji!
Nie należy bać się wzorów!
Jak w prosty sposób ożywić klasyczną, jednolitą stylizację? Na przykład z wykorzystaniem wzorzystej poszetki. Printy są niekwestionowanym hitem tego sezonu, niezależnie od tego czy są to groszki, kwiaty czy paski. Pamiętajmy przy tym, że motywy roślinne nie są zarezerwowane wyłącznie dla pań. Nie bójmy się łączenia ze sobą różnych wzorów– o ile są one utrzymane w podobnej kolorystyce.
Do granatowo-czerwonej poszetki dobierzmy więc muchę lub krawat w paski w takich samych odcieniach. „Efekt wow” gwarantowany !
Poszetka – kiedy konieczne?
Poszetka to dodatek do garnituru ,nadaje ona szyku stylizacji, ale nie zawsze się ja stosuje. Zwykle w dodatku do muchy, którą uważa się za bardziej elegancką niż na przykład prosty krawat. Wychodząc do teatru, na spotkanie, czy imprezę mężczyźni nie wkładają raczej poszetki, jest ona natomiast obowiązkowym dodatkiem do stylizacji Pana Młodego.

Poszetkę należy łączyć umiejętnie. Mówiąc o poszetkach trzeba zadać sobie pytanie, czy zawsze musi mieć ten sam kolor, co muszka lub krawat. W zasadzie, w bardziej eleganckich stylizacjach, gdzie mucha jest istotnym elementem, poszetka powinna mieć ten sam kolor, co muszka. Jeśli jest to stylizacja bardziej casualowa, ale wciąż ma być elegancka, można pobawić się ze wzorami lub różnymi odcieniami materiału. Piękna poszetka plus muszka zawsze nadają szyku.
Poszetka, noszona nonszalancko w kieszonce marynarki, zarówno w stylizacjach eleganckich, jak i casualowych doda tylko charakteru całego looku. Najmodniejsze są chusteczki z czystego jedwabiu, cieniutkiej wełny lub lnu.

Jak składamy poszetki? – wszystkie metody są dobre. Grunt, by efekt końcowy był ciekawy. Poszetka to nie tylko najmodniejszy od kilku sezonów dodatek, ale też jeden z niewielu w modzie męskiej elementów ubioru, z którym można poszaleć i wykazać się kreatywnością.

Praktyczne wskazówki:
Poszetkę do stroju dobieraj tak, aby w interesujący sposób komponowała się z marynarką, koszulą i krawatem. Ale nie dopasowuj jej zbyt dosłownie. Poszetka o wzorze i kolorze dokładnie takim samym jak krawat i koszula to nie błąd, ale straszna nuda. Męski wizerunek będzie wydawał nam się wtedy zbyt staromodny i surowy. Powinny również różnić się fakturą tkaniny.
Nie zestawiajmy białej koszuli z poszetką w kolorze ecru – będzie wyglądać na brudną.
Uważaj też, by chustka nie wypychała za bardzo brustaszy (kieszonki). Standardowy rozmiar poszetki to około 40 x 40 cm i taki właśnie kwadrat, dobrze złożony, świetnie się układa. Staranne złożenie, zwłaszcza śliskiej, jedwabnej chusteczki, sprawi, że nie będzie się zsuwała przy każdym ruchu.
Ręcznie obrębiona poszetka jest bardzo elegancka i świadczy, że właściciel dba o detale.
W ubiorach najbardziej uroczystych oraz smokingach czy frakach, powinna być bezwzględnie biała, złożona w sposób prosty (prezydencki) i wystająca z kieszeni na ok. 1 cm lub w formie trójkąta.
Najczęściej stosuje się pięć sposobów składania poszetki: trójkąt, prosty (prezydencki), bukiet (cztery ząbki), tulipan i kwiatek. Ostatnie trzy sposoby stosujemy tylko w strojach weekendowych czy casualowych. Ten dodatek ale jakże ważny powinien być dostosowany do formalności i jednocześnie stylu.