Serwerownia to specyficzne miejsce, w którym muszą panować specjalne, cały czas kontrolowane warunki. Wszystko po to, aby pracujące tam komputery oraz inne urządzenia nie ulegały przegrzaniu, ani, co gorsza, mniej lub bardziej groźnym awariom. Żeby do tego nie dopuścić, konieczne będzie wykorzystanie odpowiedniego systemu klimatyzacji.
Optymalne warunki w serwerowni – sprawdź, jak chronić swój sprzęt
Oczywiście konkretne parametry należy dobierać w zależności od wielkości pomieszczeniu, a także rozkładu poszczególnych sprzętów. Jak jednak wskazują eksperci, maksymalna temperatura w serwerowni nie powinna przekraczać 21-22 stopni Celsjusza. Jeśli zaś chodzi o wilgotność powietrza, warto zadbać o to, aby utrzymywała się na poziomie maksymalnie 50%.
Wszystko to przekłada się na specyficzny mikroklimat, gwarantujący w pełni wydajną, bezpieczną pracę komputerów. Jeśli tylko zostaną prawidłowo podłączone, a następnie będą używane zgodnie z przeznaczeniem, nie musisz martwić się zagrożeniem związanym z ewentualnymi usterkami.
Jaki klimatyzator wybrać do serwerowni? Na co zwrócić uwagę?
Skoro wiesz już, jakie warunki powinny panować w tym pomieszczeniu, pora wybrać urządzenie, które pozwoli najpierw je uzyskać, a następnie utrzymać.
W tym miejscu trzeba podkreślić, że ostateczną decyzję warto podejmować w zależności od specyfiki wnętrza – mowa tu w szczególności o jego metrażu oraz liczbie pracujących sprzętów. Jeśli jest to bowiem mała serwerownia, w zupełności wystarczający okaże się ścienny klimatyzator typu split. Podczas porównywania poszczególnych modeli, zwróć uwagę na następujące parametry techniczne:
- moc – należy dobrać ją do metrażu,
- maksymalny obszar działania – jak wyżej,
- klasa energetyczna – pracujące komputery i tak pobierają sporo prądu, dlatego dobrze będzie choć częściowo obniżyć zużycie.
Do tego trzeba dodać funkcje dodatkowe, związane między innymi ze zdalnym sterowaniem, łatwą regulacją generowanej temperatury i prędkości nawiewu, jak również rozmaitymi zabezpieczeniami, które wydłuża żywotność konstrukcji.
Co oczywiste, jeśli serwerownia będzie się rozwijać, przez co w pomieszczeniu zaczną pojawiać się nowe urządzenia, rosnąć powinna moc systemu oraz jego możliwości. Warto rozważyć także instalację dodatkowego, zapasowego klimatyzatora, który zacznie działać w momencie, gdy pierwszy ulegnie awarii.
Rodzaje klimatyzacji a wielkość serwerowni
W przypadku niewielkich przestrzeni, optymalną temperaturę pozwolą utrzymać sprzęty określane mianem „domowych”. To przeważnie klimatyzatory ścienne typu split. W co jednak warto inwestować wówczas, gdy serwerownia jest większa, a co za tym idzie, znacząco rośnie generowane obciążenie?
Przy dużym metrażu dobrym rozwiązaniem wydają się systemy klimatyzacji podsufitowej. Również dlatego, że są one w stanie w krótkim czasie znacząco obniżyć temperaturę w pomieszczeniu. Nawet przy dużej liczbie pracujących komputerów. W podobny sposób funkcjonują modele kanałowe, jednak w ich przypadku musisz liczyć się z nieco trudniejszym montażem.
A jeżeli dysponujesz większym budżetem, zainwestuj w inteligentne systemy klimatyzacji. Najlepiej takie, które są wyposażone w zestaw czujników reagujących na warunki panujące we wnętrzu. Na ich podstawie dostosowują pracę nawiewu, dzięki czemu zyskujesz pewność, że warunki zawsze będą odpowiednie. To samo zresztą tyczy się w sytuacji, w której niezbędne okaże się uruchomienie jednostki zapasowej. System zrobi to automatycznie, co oczywiście znacząco zmniejszy ryzyko wystąpienie awarii bądź poważniejszych uszkodzeń.
Jak widać, dobór klimatyzatora do serwerowni nie jest oczywisty. Wiele zależy od tego, jaki jest jej metraż oraz ile dokładnie komputerów w niej pracuje. Jeśli więc masz wątpliwości lub nie wiesz, czy podjęta przez Ciebie decyzja jest słuszna, skorzystaj z pomocy profesjonalistów. Mowa tutaj o instalatorach, a także firmach sprzedających urządzenia tego typu. Po przeprowadzeniu dokładnej analizy zapotrzebowania, fachowcy wskażą zalecane systemy i dobiorą odpowiedni sprzęt.
źródło: Clima Polska Sp. z o.o. klimatyzacja Warszawa