Skandynawia jest jednym z popularnych kierunków importowych i eksportowych dla Polski. Przewóz towarów a tym odcinku zazwyczaj realizowany jest za pomocą samochodów ciężarowych, które są w stanie dostarczyć każdy ładunek od nadawcy do adresata. Jak przeprowadzić przewóz towarów z Polski do krajów skandynawskich? Jakie towary są najczęściej importowane i eksportowane z północy Europy do Polski?
Skandynawia — popularny kierunek eksportowy i importowy dla polskich przedsiębiorców
Swobodny przepływ towarów w ramach europejskiego obszaru gospodarczego sprawia, że Polska swobodnie prowadzi wymianę towarową z krajami z całej Europy. Ciekawym kierunkiem współpracy handlowej są kraje skandynawskie — Szwecja, Dania, Finlandia czy Norwegia. Stosunkowo niewielka odległość dzieląca Polskę od tych państw sprawia, że przewóz towarów obie strony realizowany jest zazwyczaj za pomocą transportu ciężarowego. Oczywiście jest on możliwy także z wykorzystaniem frachtu lotniczego czy morskiego, ale niewielkie odległości wraz z doskonałym skomunikowaniem tych państw sprawiają, że bywa on nieopłacalny zarówno pod względem czasu dostawy, jak i jej kosztów. Dlatego też transport ciężarowy ma wiodącą pozycję w przewozie ładunków z Polski do wszystkich państw Skandynawii.
W ramach transportu do Norwegii, Szwecji, Dani czy Finlandii realizowane są przewozy zarówno FTL (całopojazdowe), jak i LTL (drobnicowe), a nawet przesyłki kurierskie. Zazwyczaj przewóz ciężarowy realizuje usługi od drzwi do drzwi — czyli zapewnia odbiór towarów od nadawcy i dostarcza go sprawnie do adresata. W ten sposób klient uzyskuje kompleksową realizację usługi transportowej, która daje pewność, bezpieczeństwo i komfort. Dodatkowym atutem jest możliwość stałego monitorowania przewożonego ładunku, co pozwala ograniczyć ryzyko niedostarczenia towaru do absolutnego minimum.
Co jest ważne przy organizacji transportu do krajów skandynawskich? Organizacja przewozu towarów pomiędzy Polską a Norwegią, Danią, Szwecją czy Finlandią nie jest stosunkowo skomplikowana, ale warto skorzystać z usług doświadczonego spedytora, który szybko i sprawnie przeprowadzi przewóz za pomocą sprawdzonych przewoźników. Kluczowe w tym względzie są znajomość rynku docelowego oraz dysponowanie szeroką i zróżnicowaną flotą pojazdów, dzięki którym ładunek zostanie bezpiecznie dostarczony od nadawcy do adresata. Warto wybrać firmę spedycyjną, która jest otwarta na potrzeby klienta i przygotuje wszystkie formalności związane z dokumentacją przewozową, w tym przeprowadzi odprawy celne. Zlecenie wykonania zadania takiej firmie spedycyjnej zapewnia klientowi komfort i bezpieczeństwo w zakresie przewozu ładunku.
Handel ze Szwecją — co Polska importuje, a co eksportuje ze Szwecji?
Transport towarów ze Szwecji najczęściej organizowany jest ze Sztokholmu, Goteborga, Malmo, Helsingborga, Uppsali, Lund, Halmstad oraz Ystad. Doskonale rozwinięty i chłonny rynek sprawia, że Szwecja jest doskonałym partnerem handlowym. Jednocześnie jesteśmy jednym z głównych partnerów gospodarczych Królestwa Szwecji – w 219 roku zajmowaliśmy 11 miejsce w rankingu państw eksportujących towary z tego kraju. Polska ze Szwecji sprowadza głównie metale, maszyny i urządzenia, samochody, a także zwierzęta, produkty mineralne, papier, tworzywa sztuczne produkty chemiczne, artykuły przemysłowe i materiały włókiennicze. Jednocześnie do Szwecji wysyłamy maszyny i urządzenia, metale, artykuły przemysłowe, tworzywa sztuczne, gotowe artykuły spożywcze, produkty chemiczne, drewno, artykuły włókiennicze i papier.
Norwegia — jakie towary są najczęściej przedmiotem wymiany z Polską
Pomimo tego, że Norwegia nie jest członkiem Unii Europejskiej, uczestniczy w bezcłowej wymianie towarowej na podstawie uczestnictwa w Europejskim Obszarze Gospodarczym. Bilans wymiany handlowej z Norwegią jest dodatni dla Polski. Do tego nordyckiego kraju polscy przedsiębiorcy importują głównie pojazdy, samoloty, statki i inne środki transportu, metale nieszlachetne i artykuły wytworzone z nich oraz maszyny i urządzenia mechaniczne, elektryczne oraz ich części. Jednocześnie z Norwegii importujemy metale nieszlachetne i wytworzone z nich artykuły, produkty mineralne, a także artykuły spożywcze pochodzenia zwierzęcego i zwierzęta żywe. Co ciekawe Polska jest jednym z czołowych importerów norweskich ryb. Eksport do Polski ryb, szczególnie dorszy i łososi, stanowi 15% całego norweskiego eksportu w tym zakresie.
Dania-Polska — import i eksport towarów
Dania jest jednym z państw Unii Europejskiej, dzięki czemu przepływ towarów i usług może odbywać się tam w sposób swobodny. Z Dani sprowadzamy głównie żywe zwierzęta i produkty pochodzenia zwierzęcego, maszyny i urządzenia mechaniczne oraz produkty przemysłu chemicznego. Z kolei Polska eksportuje do Danii maszyny i urządzenia mechaniczne, elektryczne i ich części, metale nieszlachetne i wytworzone z nich artykuły, a także artykuły spożywcze. Naszym atutem na rynku duńskim jest wysoka rozpoznawalność Polski. Wart podkreślenia jest także otwartość Danii na inwestycje oraz fakt, że jest to rynek bogaty w kapitał.
Finlandia — co importują a co eksportują polscy przedsiębiorcy
Finlandia z szeroko rozwiniętą infrastrukturą drogową zapewnia swobody dostęp do całego terytorium. Niemniej jednak najwięcej usług transportowych zamawianych jest do największych miast kraju, czyli Helsinek, Espoo, Tampere, Vantaa, Oulu czy Turku. Finlandia jest krajem gwarantującym swobodę gospodarczą i wraz z innymi państwami Skandynawii — szczególnie Danią i Szwecja jest doskonałym miejscem do robienia biznesu. Polacy z Finlandii prowadzają głównie maszyny i urządzenia mechaniczne, elektryczne oraz ich części, metale nieszlachetne i wykonane z nich towary, a także pojazdy, samoloty, statki i inne środki transportu. Z kolei do Finlandii eksportujemy głównie celulozę, papier i tekturę, metale nieszlachetne i wykonane z nich artykuły, oraz maszyny i urządzenia mechaniczne i elektryczne, oraz części do nich.