Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Jak przygotować dziecko na nauki pływania?

Szkoła pływania – Jak zachęcić dzieciaka do nauki pływania?

Wiele osób chce nauczyć swoje dzieci sportu, jakim jest pływanie, gdyż znajomość tej dyscypliny od strony teoretycznej, a także praktycznej jest ważna, ponieważ wpływa pozytywnie na naszą sylwetkę, rozwój mięśni i prawidłowy wzrost. Jednak nie wiele osób wie, od jakiego wieku oraz jak zacząć naukę pływania dlatego na tego typu aspekty znajdziesz odpowiedź czytając ten artykuł.

Wiek, w jakim można zacząć naukę pływania

Nie wiele osób zdaje sobie sprawę, że nauka pływania tak naprawdę rozpoczyna się w wieku płodowym. Nienarodzone dziecko unosi się na wodach płodowych, które cały czas się poruszają, dzięki czemu dziecko zmuszone jest do wykonywania ruchów, które zbliżone są do tych, które wykonuje się podczas nauki pływania. Jednak po urodzeniu, gdy ruchy nie są powtarzane to zostają zapomniane dlatego warto rozpatrzeć aspekt, jakim zapisanie dziecka na indywidualne zajęcia pływackie. Jeśli podjęliśmy decyzje o oddaniu dziecka specjaliście od pływania w wieku 3 miesięcy to pierwszy etap, jaki jest wykonywany to przyzwyczajenie dziecka do wody i przypomnienie mu czynności, z jakich miał styczność będąc w brzuchu. Jeśli dodatkowo do tej czynności zostanie dodany jakiś dźwięk to po jakimś czasie do momentu rozumienia tego co wykonuje dzieciak po jego usłyszeniu z automatu będzie chował się pod wodą. Natomiast do nauki ruchu, który jest wykonywany nogami wykorzystuje się wrodzony instynkt kopania. 

Techniki pływania dla młodszych i starszych dzieci 

Bez solidnych podstaw dziecku nie wolno rozpocząć nauki pływania od 2 poziomu, jakim jest technika. Dziecko do tego etapu musi opanować takie czynności jak: utrzymywanie się na wodzie na plecach, zanurzanie i wynurzanie głowy z wody ze wstrzymaniem przez odpowiedni czas oddechu. Dodatkowo musi zostać zwiększona siła odpowiedniej partii mięśni co w fazie rozwojowej nie jest proste trzeba regularnie ćwiczyć. Najlepiej ćwiczenia fizyczne w wodzie połączyć razem z nauką techniki pływania. Na start najlepiej nauczyć dzieciaka stylu podobnego do żabki, gdyż o prawidłowej technice, jaką człowiek będzie w stanie się nauczyć można myśleć, dopiero gdy skończy on 7 lat. Wtedy rękawki, jakieś małe dmuchane koła oraz deski lub makarony z pianki pójdą w ruch i ich znaczenie będzie większe. 

Jaki sprzęt zapewni dziecku bezpieczeństwo podczas nauki pływania?

Żaden sprzęt nie zagwarantuje bezpieczeństwa osobie, która sama nie umie utrzymać równowagi na wodzie, dlatego tak bardzo ważne są pewne podstawy przed rozpoczęciem technicznej nauki pływania. Akcesoria tego typu nie należy za często wykorzystywać jedynie jako tak zwane wspomagacze, gdy czujemy się nie pewnie, gdyż przez to, że są wykonane z gumy lub pianki trudniej się pływa z ich pomocą, ponieważ utrzymanie równowagi nie jest takie proste. Dodatkowo dziecka trzeba nauczyć obsługi takiego sprzętu. Przede wszystkim tego typu osoby muszą wiedzieć jak prawidłowo się poruszać podczas korzystania z dodatkowych wspomagaczy, by nie utrwalać złych nawyków ruchowych. 

Ćwiczenia, jakie dziecko może wykonywać po zajęciach pływackich

Podczas domowych kąpieli dziecko powinno być zachęcane do wykonywania takich zadań jak: chlapanie, polewanie głowy oraz twarzy. Dodatkowo może nasz dzieciak podejmować próby utrzymania równowagi na plecach. 

Z jakich etapów składa się nauka pływania w przypadku dzieci 

Nauka w pływania w przypadku dzieci składa się z kilku etapów. O części z nich zostało już wspomniane w tym artykule, lecz teraz powiemy o wszystkich tego typu aspektach bardziej szczegółowo. Kluczowym elementem podstaw w nauce pływania jest przekonanie dziecka do tego, że woda nie jest straszna i, że polewając się nią oraz nurkując nie zrobimy sobie krzywdy. Po tym etapie dziecko powinno opanować ważny aspekt, jakim jest utrzymywanie się na wodzie leżąc na plecach. Ostatni etap to nauka ruchu, jaki wykonuje się rękoma oraz nogami. Jednak nie należy śpieszyć się z dołączeniem nóg do pracy, którą wykonuje się rękoma, gdyż opanowanie całości nie jest łatwe w przypadku tak małego dziecka. Warto także wspomnieć, że dzieciak nie nauczy się w 100% prawidłowo techniki więc będzie trzeba ją udoskonalić w momencie gdy dziecko skończy min 7 lat. 

Sign Up to Our Newsletter

Be the first to know the latest updates

[yikes-mailchimp form="1"]