Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Nowe i używane zbiorniki na gaz propan – co wybrać?

Jak wielu jest zwolenników nowych sprzętów, tak samo dużo nie ma nic przeciwko urządzeniom z drugiej ręki. Coraz częściej odkupujemy od innych osób czy firm produkty – jest to nie tylko oszczędne, ale również ekologiczne. Nie powinno więc dziwić, że również zbiorniki na gaz propan możemy nabyć zarówno w wersji nowej, jak i używanej. Podpowiadamy, który zbiornik na płynny propan wybrać.

Zbiornik na gaz propan

Choć instalacje zasilane gazem propan nazywane są również zbiornikowymi instalacjami gazowymi to inwestorzy, którzy pierwszy raz słyszą o takim rozwiązaniu, poddają w wątpliwość konieczność zakupu i montażu zbiornika na gaz. Dlatego ważne jest zrozumienie funkcji i zadań przydomowego zbiornika gazowego. Jest on bowiem magazynem paliwa, które będziemy wykorzystywać do ogrzewania domu. Jeśli ogrzewamy nasze lokum węglem lub drewnem to opał trzymamy w kotłowni. Gaz propan jest specyficznym materiałem, który wymaga odpowiedniego przechowywania.

Zbiornik na płynny propan zapewnia najbardziej optymalne warunki. Jednocześnie pozwala zachować dużo większą czystość w okolicy pieca i nie pyli się po całej kotłowni, tak jak inne materiały opałowe. Z drugiej strony zbiornik na gaz jest również swego rodzaju podajnikiem. Za pomocą systemu rurek jest podłączony bezpośrednio do kotła, a jego pobór następuje w momencie i ilości niezbędnej do celów grzewczych. W ten sposób unikamy też ładowania opału do pieca czy jego dokładania. O ile będziemy pamiętać o zatankowaniu zbiornika gazowego, paliwo będzie czekało na moment, kiedy będzie potrzebne. Mówiąc krócej, przydomowy zbiornik na gaz jest nieodzownym elementem instalacji zasilanej propanem.

Co zyskasz kupując nowy zbiornik na propan?

Często w kontekście rozmowy o nowych i używanych sprzętach, pojawia się argument, że jednak nowe jest lepsze. Ale tak naprawdę nie jest to żadne konkretne uzasadnienie, zwłaszcza dla osób nieprzekonanych o wyższości nowych sprzętów nad używanymi. Warto więc podejść do tematu znacznie bardziej merytorycznie.

Nowe zbiorniki na gaz to sprzęt, który nigdy wcześniej nie był podłączony do żadnej instalacji gazowej i wszystkie jego elementy są fabrycznie nowe. Sam zbiornik jest też sprawdzony pod kątem szczelności, a jakość wykonania gwarantuje wiele lat bezawaryjnego użytkowania. Z drugiej strony, w razie jakichkolwiek problemów ze zbiornikiem na propan czy usterek w jego obrębie, zastosowanie znajduje gwarancja producenta, która jest udzielana na każde nowe urządzenie. Oznacza to, że wszelkie naprawy muszą zostać wykonane na koszt producenta w ramach właśnie takiej gwarancji. Jednak tak, jak w przypadku każdego nowego sprzętu, zakup zbiornika od producenta wiąże się z nieco większymi kosztami niż przy zakupie zbiornika „z drugiej ręki”. Najczęściej zasadą jest, że jeżeli budżet przeznaczony na gazową instalację zbiornikową pozwala na zakup nowego zbiornika na propan to warto dokonać tej inwestycji.

Czy warto kupić używany zbiornik na gaz?

Używane zbiorniki na propan do opcja równie dobra, choć nie tak długofalowa. Zakup używanego zbiornika na gaz to doskonałe rozwiązanie w sytuacji ograniczonego budżetu i konieczności znalezienia oszczędności w czasie wykonywania zbiornikowej instalacji gazowej. Jednak mimo to używane zbiorniki na płynny propan doskonale sprawdzają się w codziennym użytkowaniu. Są w pełni szczelne i funkcjonalne. 

Zakup używanego zbiornika gazowego z pewnego źródła jest gwarancją tego, że jego szczelność została dokładnie sprawdzona przed dopuszczeniem do użytku. Nie warto więc kupować zbiornika bezpośrednio od poprzedniego użytkownika bez wcześniejszego sprawdzenia sprzętu przez specjalistę. Dodatkowo decydując się na używany zbiornik na gaz musimy mieć świadomość, że jest on pozbawiony gwarancji producenta, którą udziela się tylko na fabrycznie nowe sprzęty. Tym samym ewentualne naprawy użytkownik musi wykonywać we własnym zakresie.

Nie mniej jednak zarówno nowe, jak i używane zbiorniki na płynny propan są w pełni funkcjonalne i doskonale spełniają swoje zadania w zaopatrywaniu kotła gazowego w płynny propan.

Sign Up to Our Newsletter

Be the first to know the latest updates

[yikes-mailchimp form="1"]