Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Zwalczanie pluskiew kiedyś i dzisiaj – co naprawdę działa?

Pozbycie się pluskwy domowej z pomieszczeń wymaga zastosowania odpowiednio dobranych metod. Dawniej był to stosowany powszechnie oprysk. Obecnie został on zastąpiony zamgławianiem ULV. Warto dowiedzieć się, od jakich czynników uzależniona jest skuteczność zabiegu dezynsekcyjnego.

Efektywność metod walki z pluskwą domową – podstawowe czynniki

Osoby, które zauważyły w swoim domu obecność pluskwy domowej poszukują metod jak najszybszego pozbycia się tych szkodników. To owady, które żywią się krwią organizmów stałocieplnych. Ślady ugryzień pluskwy można zauważyć na ciele człowieka, szczególnie po nocy spędzonej na tapicerowanym łóżku czy materacu, gdzie bytują te owady. Skuteczność przeprowadzonej dezynsekcji jest uzależniona od kilku czynników, do których należą między innymi:

  • możliwość dotarcia do wszelkich zakamarków w celu wytępienia pluskwy domowej,
  • stężenie preparatu owadobójczego,
  • wpływ zastosowanego koncentratu na organizmy żywe,
  • potrzeba powtarzania zabiegu.

Dawniej powszechnie stosowaną metodą dezynsekcji był oprysk. To aplikacja środka chemicznego na wybrane powierzchnie, pokrywane punktowo tak zwaną grubą kroplą. Ten sposób był zwany dezynsekcją na mokro. Użyty do tego celu preparat w postaci roztworu cieczy roboczej nie docierał jednak do wszystkich miejsc zagrożonych obecnością pluskwy domowej. Aplikując roztwór roboczy na wybrane powierzchnie, nigdy nie miało się pewności, że wszystkie dorosłe osobniki zostały wytępione. W związku z powyższym, mogło nastąpić ponowne kolonizowanie się pluskwy domowej, szczególnie gdy miała ona doskonałe warunki adaptacyjne w postaci żywicieli, tj. człowieka lub zwierząt domowych, a także optymalnej temperatury powietrza, umożliwiającej pełny cykl rozrodczy.

Zamgławianie ULV a oprysk

Współczesna dezynsekcja mająca na celu całkowite wytępienie pluskwy domowej, polega na zastosowaniu preparatu o optymalnie dobranym stężeniu. To koncentrat owadobójczy zmieszany z wodą, w odpowiedniej proporcji. Metoda zamgławiania ULV z użyciem małej ilości preparatu owadobójczego, uznawana jest za skuteczną. W przypadku generatorów ULV, rozprzestrzeniających w pomieszczeniu zimną chmurę, ma się do czynienia z kroplami o wielkości nie większej niż 20 mikronów. Taki zabieg dezynsekcji pozwala na dotarcie do wszelkich szczelin i zakamarków, gdzie na co dzień bytuje pluskwa domowa. Skoncentrowany preparat owadobójczy jest w stanie zlikwidować dorosłe osobniki, mimo że posiadają one twardy i odporny na działanie wielu czynników zewnętrznych pancerz ochronny. Wysoka efektywność i skuteczne pokrycie preparatem obszaru, gdzie zlokalizowano gniazda pluskwy domowej przy pomocy metody Ultra Low Volume, czyli ULV, uznaje się obecnie za efektywną metodę walki z pluskwą domową, bez potrzeby wielokrotnego przeprowadzania zabiegu.

W przeciwieństwie do klasycznego oprysku, wymagającego aplikacji preparatu w różnych miejscach, zamgławiacz ULV rozprowadza wolnoopadającą mgłę, która dociera w trudno dostępne miejsca w postaci tapicerowanych elementów mebli, ram, obrazów, cokołów, szczelin i mikropęknięć w podłożu czy w ścianach.

Dlaczego zamgławianie p ULV pluskwy domowej jest skuteczniejsze niż oprysk?

Zastosowanie metody zamgławiania ULV jest wynikiem obserwacji zachowania pluskwy domowej i sposobów jej namnażania się. Specjaliści, którzy na co dzień badają sposób rozmnażania się i czynniki adaptacyjne, warunkujące szybki wzrost owadów dowiedli, że pluskwa domowa bytuje w zakamarkach i szczelinach, do których nie sposób dotrzeć poprzez wykorzystanie tradycyjnych środków, stosowanych niegdyś do walki z tymi szkodnikami.

Spryskiwanie powierzchni olejkami lawendowym i preparatami dostępnymi w ogólnej sprzedaży czy rozkładanie płytek na pluskwy, nie daje tak dobrych efektów, jak metoda zamgławiania z użyciem skoncentrowanego preparatu owadobójczego. Wytworzona zimna chmura preparatu rozprzestrzenia się w szybkim tempie po całym pomieszczeniu. Zamgławianie ULV, w przeciwieństwie do tradycyjnego oprysku, nie wymaga długotrwałej nieobecności domowników. Przed przystąpieniem do zabiegu zamgławiania pluskwy domowej należy jedynie zabezpieczyć przedmioty używane na co dzień w postaci garnków talerzy czy szczoteczek do zębów. Po przeprowadzeniu zamgławiania pluskwy domowej wystarczy wywietrzyć pomieszczenie.

Warto jednak nadmienić, że ULV wykorzystywane do walki z pluskwą domową wymaga, aby oczyścić powierzchnię z kurzu. Pozwala to na lepsze osiadanie preparatu w formie niewielkich kropel. Dzięki temu jest on jeszcze skuteczniejszy, pomagając pozbyć się pluskwy domowej z pomieszczeń o różnym metrażu.

Stosowany niegdyś oprysk był jedną z popularniejszych metod walki z pluskwą domową. Obecnie został on zastąpiony przez zamgławianie ULV z zastosowaniem specjalnie dobranego preparatu owadobójczego o opatentowanym i certyfikowanym składzie chemicznym. Jest on bezpieczny dla organizmów żywych i elementów wyposażenia znajdujących się w pomieszczeniu. 

 

Sign Up to Our Newsletter

Be the first to know the latest updates

[yikes-mailchimp form="1"]