Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Badania prostaty u mężczyzn. Kiedy zgłosić się na badanie USG?

USG prostaty wykonuje się w celu oceny przerostu gruczołu krokowego, a także dla wykrycia i zobrazowania niepokojących zmian w jego obrębie. W artykule opisujemy, jakie objawy powinny zaniepokoić i kiedy jest najlepszy moment, aby zgłosić się na badanie USG prostaty.

Czym jest prostata? Jej rola i funkcje

Choć mogłoby się wydawać, że podstawową wiedzę z zakresu anatomii powinniśmy wynieść ze szkoły, to jednak wcale nie jest to takie oczywiste, kiedy zagłębimy się w niuanse naszego ciała. Okazuje się, że nie każdy wie czym jest prostata, gdzie się znajduje oraz jaka jest jej rola i funkcje. A od tego właśnie powinniśmy zacząć mówiąc o badaniu USG prostaty. Niestety powszechne jest myślenie, że prostata to stan chorobowy. Nic bardziej mylnego! Prostatę posiada każdy mężczyzna. Organ ten nazywany jest również gruczołem krokowym, gruczołem sterczowym lub sterczem. Jest on częścią układu moczowo-płciowego mężczyzny. Zlokalizowany jest w okolicy krocza, a dokładnie pod pęcherzem moczowym i przywiera jednocześnie do przedniej ściany odbytu. Przez wnętrze gruczołu krokowego przechodzi cewka moczowa. Prostata swoją wielkością i kształtem przypomina orzech włoski.

Po co mężczyznom ten gruczoł? W ludzkim ciele każdy narząd ma jakieś konkretne zadanie, tak też jest w przypadku prostaty. Odpowiada ona za produkcję płynu, w którym znajdują się plemniki, czyli składnika spermy o białawym odcieniu. Płyn wytwarzany przez prostatę pełni funkcje odżywcze dla plemników w ich drodze do komórki jajowej kobiety. Uwolnienie płynu z prostaty odbywa się poprzez skurcz mięśni gładkich otaczających ten gruczoł.

Schorzenia prostaty, czyli po co wykonywać USG?

Najczęstszym problemem zdrowotnym w obrębie prostaty jest przerost tego gruczołu. Jest on uciążliwy, gdyż silnie uciska na pęcherz moczowy i moczowód utrudniając tym samym oddawanie moczu, a także współżycie. Powiększenie prostaty można z łatwością wykryć i zdiagnozować przy pomocy badania USG prostaty. Oprócz tego dość poważnym schorzeniem w obrębie stercza jest nowotwór prostaty. Choroba ta jest drugim najczęściej diagnozowanym nowotworem u mężczyzn. Podstępność nowotworu prostaty polega na tym, że może on być całkowicie bezobjawowy nawet przez kilkanaście lat. Dlatego ważne są regularne badania profilaktyczne, szczególnie u mężczyzn po 40 roku życia.

Wskazania do wykonania USG prostaty

Biorąc pod uwagę ważną rolę, jaką pełni prostata oraz poważne konsekwencje, jakie mogą się wiązać z jej stanem chorobowym, nie można w żadnym wypadku lekceważyć objawów ani rezygnować z profilaktycznych badań USG prostaty. O profilaktyce, nawet bez występowania objawów powinni pamiętać w szczególności mężczyźni po 40 roku życia. Dodatkowo historia nowotworów w rodzinie zwiększa ryzyko zachorowania na raka prostaty, co także trzeba mieć na uwadze. Ryzyko powiększenia, czyli przerostu prostaty znacznie wzrasta po 45 roku życia. Dlatego jest to wiek, kiedy bezwzględnie należy pamiętać o regularnym przeprowadzania USG prostaty

Badanie USG prostaty wykonuje się także u osób, które są w trakcie leczenia przerostu stercza. Pozwala to na monitorowanie postępów leczenia i stanu gruczołu krokowego. Alarmującymi objawami, które nie powinny być lekceważone są przede wszystkim bóle prostaty, bóle podbrzusza oraz krocza, zwiększona potrzeba oddawania moczu, jak również uczucie nacisku na pęcherz moczowy i wrażenie niecałkowitego opróżnienie pęcherza. Uwagę powinien zwrócić też przerywany lub słaby strumień moczu. Lekarz z kolei kieruje na badanie USG prostaty pacjenta, u którego zauważono podwyższony poziom PSA w badaniach krwi, brak jednoznacznej oceny badania palpacyjnego oraz występują stany zapalne prostaty.

źródło: gabinetusg.com.pl

Sign Up to Our Newsletter

Be the first to know the latest updates

[yikes-mailchimp form="1"]