Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Czy można skutecznie uwolnić się od kredytu we frankach?

Kredyt we frankach w ostatnim czasie stał się dla wielu Polaków tematem, który skutecznie spędza im sen z powiek. Początkowo wydawał się najlepszą i najtańszą opcją na sfinansowanie zakupu wymarzonego mieszkania. Jednak z czasem warunki zaczęły się zmieniać na coraz bardziej niekorzystne dla kredytobiorców. Obecnie wiele osób związanych z bankiem kredytem we frankach nie jest już w stanie go spłacać ze względu na gwałtownie rosnące raty. Sytuacja ta sprawia, że kredytobiorcy poszukują sposobów na uwolnienie się od kredytu we frankach szwajcarskich. Czy istnieje taka realna możliwość?

Fenomen kredytów we frankach

Początki kredytów we frankach szwajcarskich w Polsce sięgają 2004 roku. Jednak największy boom na ten produkt bankowy w naszym kraju nastąpił w latach 2006-2008. Na taką formę kredytowania zakupu własnego mieszkania zdecydowały się tysiące Polaków. Stało się tak za sprawą opłacalnego kursu franka szwajcarskiego względem złotego przy jednoczesnej dużej stabilności tej waluty obcej. Dodatkowo banki oferowały atrakcyjne oprocentowanie dla zobowiązań zaciąganych właśnie w tej walucie. W porównaniu do kredytów w złotówkach kredyty i pożyczki we frankach były tańsze nawet o kilkanaście tysięcy złotych. Wszystko to złożyło się na dużą popularność kredytów frankowych. Z czasem jednak ekonomiści zaczęli zwracać uwagę na słabe punkty kredytów we frankach, co przyczyniło się do mniejszego zainteresowania takimi kredytami walutowymi (a w przypadku kredytów frankowych – pseudowalutowymi). Jednak nie do tego stopnia, aby całkowicie zniknęły one z naszego rynku bankowego. Choć brane nieco rzadziej, wciąż miały pewne grono odbiorców. 

Sytuacja zaczęła się gwałtownie zmieniać w ostatnich latach, kiedy to najczarniejsze scenariusze specjalistów z zakresu finansów i ekonomii zaczęły się urzeczywistniać. Raty kredytów frankowych gwałtownie wzrosły i niestety nadal pną się ku górze. Tym samym obecnie wynoszą nawet dwukrotnie więcej niż w momencie podpisywania umowy kredytowej. Fakt ten uprzykrza życie wszystkim frankowiczom i sprawia, że zobowiązanie staje się trudne, a niekiedy nawet niemożliwe do spłacenia. Dlatego frankowicze szukają sposobów na wyjście z tej sytuacji. Jedną z możliwości jest unieważnienie kredytu, a drugą jego odfrankowienie.

 

Sposoby uwolnienia się od kredytu we frankach – unieważnienie

Jedną z możliwości pozbycia się zobowiązania w obcej walucie jest unieważnienie kredytu. Jednak nie może się to odbyć bez skierowania sprawy do sądu. Niestety to rozwiązanie nadal mało popularne wśród Polaków. Wynika to głównie z obaw o przeciągające się sprawy, koszty sądowe czy nawet ze strachu przed odszkodowaniami względem banków, którymi straszą te instytucje. Większość tych lęków jest nieuzasadniona i nie powinna zniechęcać do walki o swoje prawa oraz poprawę sytuacji finansowej. 

Aktualnie wejście na drogę sądową z bankiem jest najlepszym rozwiązaniem. Zarówno ze względu na możliwość całkowitego unieważnienia kredytu, jak i na oferowane przez banki w takich sytuacjach ugody. Co daje kredytobiorcy decyzja o unieważnieniu kredytu? Przede wszystkim całkowitą wolność od zobowiązania we frankach. Zgodnie z decyzją sądu o unieważnieniu kredytu traktuje się umowę kredytową jako nieważną. Tym samym klient musi zwrócić do banku jedynie kwotę kapitału, bez konieczności zwracania odsetek, prowizji czy jakichkolwiek kosztów dodatkowych. Jedyna niedogodność polega na konieczności zwrotu kapitału pozostałego do spłaty, jeżeli do czasu prawomocnego wyroku nie został on spłacony. Jednakże również i na to są odpowiednie rozwiązania. Niemniej jednak raz na zawsze całkowicie uwalnia od kredytu we frankach. Póki co jest to najlepsza i najbardziej korzystna opcja dla zgnębionych wysokimi ratami frankowiczów.

Jak uwolnić się od kredytu we frankach, czyli na czym polega odfrankowienie?

W ramach indywidualnych ugód niektóre banki proponują swoim klientom odwalutowanie umowy kredytu (nie mylić z orzeczeniem sądu, jakim jest odfrankowienie kredytów zaciągniętych w szwajcarskiej walucie). Proces ten polega na zmianie umowy kredytowej i po odpowiednim przeliczeniu wszystkich rat, kosztów, prowizji oraz kapitału – przekształcenie kredytu na zwykły kredyt złotówkowy. Tym samym kredytobiorca zyskuje niezależność od obcej waluty i dalszej spłaty swojego zobowiązania dokonuje w rodzimej walucie oraz bez jakichkolwiek przeliczeń. Jest to również swego rodzaju uwolnienie się od kredytu we frankach.

 

Sign Up to Our Newsletter

Be the first to know the latest updates

[yikes-mailchimp form="1"]