Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Meble do kuchni bez uchwytów. Wady i zalety

Cechą charakterystyczną nowoczesnej kuchni systemowej jest minimalizm i klasyczna estetyka. Przejawia się to nie tylko w prostych formach mebli kuchennych, ale i dodatkach, które stosujemy w zabudowie meblowej. Nowoczesne meble modułowe coraz częściej pozbawione są tradycyjnych uchwytów, a w ich miejsce montowany jest system push to open, pozwalający na zamykanie i otwieranie szafek w kuchni dotykiem. Czy meble do kuchni bez uchwytów są wygodne?

Fronty kuchenne bez uchwytów to modny minimalizm

Dobrze dobrane uchwyty są nie tylko funkcjonalne. Mogą też stanowić dodatkową ozdobę, np. w klasycznych kuchniach retro. Jednak szafki kuchenne bez uchwytów stały się ostatnio prawdziwym hitem. Gładkie fronty kuchenne dominują zwłaszcza w meblach kuchennych modułowych i są elementem charakterystycznym dla stylu skandynawskiego i minimalistycznego w kuchni. Projektując nowoczesną kuchnię systemową bez klasycznych uchwytów, możemy w pełni zrezygnować z tradycyjnych trzymadeł i postawić na gładki front kuchenny. Możemy też stworzyć w naszej kuchni ciekawą alternatywę dla mebli z uchwytami i zdecydować się na uchwyty frezowane

Uchwyty kuchenne frezowane i listwowe 

Uchwyty listwowe i frezowane to pewnego rodzaju kompromis pomiędzy klasycznymi uchwytami kuchennymi a gładkimi frontami.

Uchwyty listwowe są niewidoczne, a ich długość może być regulowana zależnie od naszych upodobań i potrzeb. Z kolei uchwyty kuchenne frezowane są integralnym zdobieniem frontów meblowych. Zazwyczaj stosuje się je w meblach kuchennych lakierowanych i drewnianych. W nich najlepiej i najwygodniej wyrzeźbić odpowiednie wgłębienie służące potem jako uchwyt.

Nowoczesna elegancja mebli kuchennych bez uchwytów

Fronty pozbawione uchwytów stały się popularne w nowoczesnych meblach kuchennych w gotowych zestawach i meblach systemowych. Niepodważalną zaletą mebli kuchennych bez uchwytów jest doskonale gładka, niczym niezakłócona powierzchnia frontów meblowych, która w pełni odzwierciedla nowoczesny styl w kuchni.

Estetyczny wygląd kuchni to jednak nie wszystko. Dobrze wiemy, że gałki lubią się luzować. A nie ma niczego bardziej frustrującego niż odpadająca rączka w szafce w momencie, kiedy rano spieszymy się do pracy. Poza tym klasyczne meble kuchenne z uchwytami zazwyczaj mają parę drzwiczek. Taki podział może ograniczać przestrzeń użytkową wewnątrz szafki w kuchni. Meble kuchenne bez uchwytów rozwiązują ten problem!

Zaletą mebli do kuchni bez uchwytów jest też łatwość utrzymania ich w czystości, bo wystarczy przetrzeć front szafki ściereczką, żeby pozbyć się drobnych zanieczyszczeń i przywrócić jej fabryczny blask. W szafkach kuchennych z gałkami zanieczyszczenia mogą gromadzić się wokół uchwytów, dlatego są trudniejsze do usunięcia.

Komplet uchwytów do mebli kuchennych to też dodatkowy koszt. Decydując się na kuchnię bez uchwytów, możemy zaoszczędzić nawet kilkaset złotych.

Czy są jakieś wady kuchni bez uchwytów

Nic nie jest doskonałe. Jednym z podstawowych mankamentów kuchni bez uchwytów jest konieczność częstego czyszczenia gładkich frontów laminowanych i lakierowanych. W szafkach kuchennych pozbawionych uchwytów częściej dotykamy powierzchni frontów meblowych. Dlatego warto zwrócić szczególną uwagę na materiały solidnej jakości, z których wykonano kuchnie bez uchwytów.

Wyzwaniem jest wybór odpowiedniego systemu wspomagającego otwieranie szuflad i szafek, niezawodnego i wygodnego. Na szczęście polscy producenci mebli do kuchni oferują szereg funkcjonalnych i sprawdzonych rozwiązań!

Sign Up to Our Newsletter

Be the first to know the latest updates

[yikes-mailchimp form="1"]