Przewóz dużych gabarytów oraz ciężkich, wielotonowych maszyn budowlanych wymaga zastosowania specjalistycznych pojazdów. Doskonale w tej materii sprawdzają się HDS-y – samochody ciężarowe z dźwigiem hydraulicznym. Czym są HDS-y i gdzie możesz je wykorzystać?
HDS-y – ciężarówki do zadań specjalnych
Hydrauliczny dźwig samochodowy to pojazd ciężarowy wyposażony w hydrauliczny dźwig. W zależności od modelu dźwig jest lokalizowany zaraz za kabiną kierowcy lub w tylnej części nadwozia. Jego zaletą jest duży udźwig sięgający 24 ton oraz wysięg ramienia do ponad 26m. Dzięki temu samochody te mogą podnieść ciężki ładunek i umieścić go na skrzyni ładunkowej. Niewątpliwą zaletą HDS-ów jest długi wysięg ramienia, dzięki któremu nie ma konieczności podjechania bezpośrednio do ładunku, który ma być załadowany na skrzynię. Ciężarówka taka sprawdzi się także wszędzie tam, gdzie istnieją liczne przeszkody w wykonywaniu operacji ładunkowych związanych z ograniczoną przestrzenią manewrową. Dźwig doskonale radzi sobie z podniesieniem ładunku na wysokość pozwalającą ominąć przeszkody — np. płoty czy roślinność.
HDS-y przeznaczone są do transportu szosowego i terenowego ładunków. Wielofunkcyjność jest ich ogromną zaletą. Mogą pracować zarówno jako dźwig, jak i samochód transportowy w jednym. W efekcie ograniczają konieczność wykorzystywania dwóch dużych urządzeń, co pozwala oszczędzać i pieniądze i czas realizacji zadań. Wykorzystuje się je do załadunku, transportu i rozładunku ciężkich towarów i dużych gabarytów.
W ofercie rynkowej znajdują się HDS-y szosowe i terenowe. Pierwsze przeznaczone są do szybkiego transportu maszyn i urządzeń na dużych odległościach. Z powodzeniem można nimi przewieźć minikoparkę czy palety kostki brukowej. HDS-y terenowe to z kolei dźwigi osadzone na ciężarówkach z napędem 4×4, które z łatwością poruszają się po nieutwardzonym terenie.
Co można przewozić HDS-em?
Hydrauliczne dźwigi samochodowe wykorzystywane są do transportu szerokiego katalogu ładunków. Sprawdzą się w transporcie, załadunku i rozładunku maszyn i urządzeń budowlanych. Można nimi przewozić materiały budowlane o dużym ciężarze typu kręgi betonowe, płyty kamienne, kamienie, studnie, a także stal długą czy drewno. Wykorzystuje się je do przewozu spaletyzowanych materiałów budowlanych, takich jak kostka brukowa. Są idealne do transportu rusztowań, szalunków i konstrukcji stalowych i drewnianych. W HDS-ach transportowane są mniejsze pojazdy budowlane — np. minikoparki oraz ciężkie urządzenia typu agregaty.
Ciężarówki z dźwigiem wykorzystuje się także do przewozu kontenerów wszystkich typów — od kontenerów na odpady, pod kontenery sanitarne, biurowe, magazynowe czy morskie.
HDS-y są niezastąpionym środkiem transportu w budownictwie. Sprawdzają się także w branży logistycznej i transportowej. Można nimi przewozić wszystkie przedmioty o nietypowych kształtach i dużym ciężarze — od fortepianu po duże kręgi betonowe. Pozwalają na precyzyjny załadunek i rozładunek ładunku.
Wynajem HDS-ów — skorzystaj z opcji przewozu ciężkiego ładunku
Hydrauliczne dźwigi samochodowe można wypożyczyć. To opcja dla wszystkich — firm i osób prywatnych, które planują przewóz ciężkich i wielkogabarytowych towarów. Powszechnie hydrauliczne dźwigi samochodowe wykorzystują przedsiębiorstwa budowlane. Zaletą wypożyczenia HDS-a jest możliwość wyboru pojazdu o oczekiwanych parametrach technicznych — napędu, udźwigu, wysięgu ramienia oraz ładowności. To sprawia, że możesz wynająć pojazd stricte dopasowany do Twoich potrzeb.
Nie masz prawa jazdy na samochody ciężarowe? To nie jest problem — firmy wynajmujące HDS-y zawsze udostępniają pojazd wraz z doświadczonym operatorem, który sprawnie i bezpiecznie przeprowadzi załadunek i rozładunek ładunku oraz przewiezie je we wskazane miejsce. Wynajem takich pojazdów ma jeszcze jedną zaletę — wynajmujący pokrywa koszty jedynie wypożyczenia ciężarówki. Wszystkie inne wydatki związane z utrzymaniem pojazdu, przeglądami technicznymi itp. przejmuje na siebie firma, która wynajmuje samochód.
źródło: avio-star.pl