Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Outbound marketing – co do niego zaliczamy?

Obecnie coraz ciężej jest prowadzić firmę bez obecności w internecie. Każdego roku konkurencja jest coraz większa. Klienci natomiast mają coraz większy wybór spośród dostępnych produktów, z których nierzadko duża część z nich jest wysokiej jakości. Aby się wyróżnić na tle konkurentów trzeba zatem zrobić coś więcej niż wyłącznie stworzenie dobrej jakości produktu i liczenie na to, że być może się sprzeda. W tym celu wiele firm decyduje się na prowadzenie marketingu swoich usług czy produktów. Choć jest co najmniej kilka jego rodzaji, to w tym artykule skupimy się na jednym z nich – outbound marketingu.

Czym jest outbound marketing?

Pochodzące z języka angielskiego słowo outbound  oznacza “wychodzący”, zatem outbound marketing są to działania, które wychodzą od firmy, która chce pozyskać nowych klientów. Takie czynności polegają na budowaniu świadomości marki w oczach potencjalnych klientów za pomocą reklamy lub dopasowanej do poszczególnych ich typów promocji. Niektórymi z narzędzi, które są w tym celu wykorzystywane są poczty elektroniczne, ogłoszenia prasowe, internet lub transmitowana w telewizji reklama. W przeciwieństwie do innego rodzaju marketingu – inbound marketingu – jego celem nie jest bycie znalezionym przez klienta, który sam poszukiwał rozwiązania jakieś konkretnej sprawy, ale wyjście wyjście z incjatywą do klienta przez daną firmę. U niektórych osób, ze względu na dosyć dużą aktywność tego typu działań, outbound marketing może wzbudzić poczucie nachalności lub natręstwa, jednak w praktyce nie jest to regułą, jednak nie każdemu typowi klienta może przypaść tego typu reklama do gustu, więc warto nie przesadać z tego typu działaniami.

Co wchodzi w skład outbound marketingu?

Jednym z przykładów outbound marketingu, który możemy zauważyć w internecie są płatne reklamy. Zaliczają się do nich reklamy typu PPC (Pay-per-Click) lub PPV (Pay-per-View). Do tej grupy należą wszelkie reklamy, które można opublikować na stronach internetowych, ale nie tylko – znaleźć je można również w social mediach czy wyszukiwarkach internetowych takich jak na przykład Google czy Bing.

Jednym z przykładów są reklamy Google Ads, czyli płatne promocje, które pokazują się w wynikach wyszukiwania w postaci banerów lub sponsorowanych odnośników, znanych również pod nazwą “linki”. Innym przykładem są reklamy Facebook Ads, wyświetlające się na naszej “tablicy”, ale również na bocznym pasku serwisu.

Coraz częściej mamy też do czynienia z tzw. pop-upami, czyli reklamami, w postaci wyskakujących okienek.

W zależności od celu jaki chcemy osiągnąć za pomocą stworzonych przez nas reklam, trzeba pamiętać, że nie każda z nich ma taki sam sposób rozliczania się. Przykładowo korzystając z reklam typu PPC płacimy za każde wyświetlenie, bez względu na to, czy doprowadziło ono do pożądanej przez nas akcji czy też nie. Z kolei korzystając z reklamy typu PPV płacimy za każdym razem, gdy jakakolwiek osoba wyświetli naszą reklamę – nie musi ona nawet wejść z nią w interakcję.

Nie należy również lekceważyć remarketingu, czyli strategii polegającej na wyświetlaniu użytkownikom na podstawie plików cookie, spersonalizowanych reklam. Dużo łatwiej bowiem jest utrzymać klienta, który już wcześniej zainteresował się publikowanymi przez nas treściami.

Inną opcją, którą możemy zastosować jest lista mailingowa. Często jest ona postrzegana w ramach inbound marektingu, jednak kiedy za jego pomocą zareklamujemy swój produkt lub usługę do pozyskanej bazy z zewnątrz, może przynieść ona nam znaczne korzyści – w tym finansowe również.

Korzyści i wady outbound marketingu

Jedną z zalet outbound marketingu jest możliwość osiągnięcia szybszych efektów przy jednoczesnym zastosowaniu na dużą skalę. Dodatkowo pozwala on na pełniejsze kontrolowanie przebiegu komunikacji z klientami, a jest możliwe, dlatego że to my określamy warunki na jakich prowadzana jest komunikacja, a druga strona, czyli nasi klienci, są stroną reaktywną – odpowiadają na nasz przekaz.

Oczywiście taka strategia nie jest pozbawiona wad. Tego typu działania, jak już zostało to wspomniane nieco wcześniej, ze względu na swój charakter, mogą zostać uznane za natrętne,  a co za tym idzie, mogą zostać zignorowane. Oznacza to również, dla nas jako twórców, że taka inwestycja w reklamę może być nietrafiona, a przeznaczone na nią pieniądze nie zwrócą się.

Podsumowując, outbound marketing może być niezwykle przydatnym narzędziem w skalowaniu naszego biznesu. Chcąc jednak zmaksymalizować osiągane przez nas rezultaty, warto nie ograniczać się tylko do tego rodzaju marketingu, ale również korzystać z innych – na przykład inboud marketingu. Umożliwi to nam powiększenie grona naszych klientów, a co za tym idzie – zwiększenie przychodów, czyli tego, bez czego żadna firma nie była w stanie funkcjonować.

źródło: quality-factor.pl

Sign Up to Our Newsletter

Be the first to know the latest updates

[yikes-mailchimp form="1"]