Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

USG tarczycy u dzieci – niepokojące symptomy przed badaniem

Wbrew temu, co mogłoby się powszechnie wydawać, schorzenia tarczycy, takie jak nadczynność czy niedoczynność tego gruczołu, nie omijają dzieci. Jednak postawienie diagnozy musi być poprzedzone rzetelnymi i wiarygodnymi badaniami. Szczególnie w przypadku dzieci ważne jest, aby diagnostyka była możliwie jak najbardziej bezbolesna i bezinwazyjna. Wszystkie te wymogi spełnia badanie USG tarczycy u dzieci. Podpowiadamy, na jakie symptomy u małych pacjentów zwrócić uwagę przed badaniem i kiedy warto zgłosić się na USG tarczycy u dziecka.

USG tarczycy u dzieci doskonałym badaniem diagnostycznym

Badanie ultrasonograficzne, czyli właśnie USG jest doskonałym narzędziem diagnostycznym, które od lat jest z powodzeniem wykorzystywane w medycynie. Jego zastosowania są bardzo szerokie, a mechanizm działania sprawia, że nie ma praktycznie żadnych przeciwwskazań do jego wykonania niezależnie od płci, wieku czy stanu zdrowia pacjenta. USG jest badaniem z zakresu diagnostyki obrazowej. Opiera się na wykorzystaniu fal ultradźwiękowych, które są wysyłane do wnętrza organizmu przy pomocy specjalnej głowicy, a następnie odbijane od organów i przetwarzane przez aparaturę.

Na podstawie tych danych komputer tworzy obraz przedstawiający czarno-białe odzwierciedlenie wewnętrznych struktur ciała. Badane narządy mogą być więc obserwowane w ruchu i w czasie rzeczywistym. Daje to szerokie pole do diagnozowania wielu chorób. Co ważne, badanie jest całkowicie bezbolesne i nie jest obarczone żadnym ryzykiem powikłań w przyszłości. Ze względu na to może być przeprowadzane dowolną liczbę razy, bez konieczności zachowania odstępów czasowych. Ponadto dla dzieci cała procedura jest minimalnie stresująca, a badanie jest przeprowadzane w obecności rodzica.

Wskazania do wykonania USG tarczycy u dzieci

Zaburzenia w pracy tarczycy dają nieco inne objawy u dzieci niż u dorosłych. Dodatkowo konsekwencje nieleczenia tych dolegliwości również mogą być znacznie poważniejsze u małych pacjentów. Dlatego rodzice powinni być bardzo czujni i zwracać baczną uwagę na wszystkie niepokojące objawy mogące wskazywać na problemy z tarczycą. Dotyczy to zwłaszcza dzieci, które mają przypadki chorób tarczycy w rodzinie. Najczęściej lekarz podejmuje decyzję o wykonaniu badania USG tarczycy u dziecka po otrzymaniu nieprawidłowych wyników badań hormonalnych krwi. Bierze się pod uwagę stężenie TSH, czyli hormonu tyreotropowego a także fT3, fT4 i przeciwciał anty-TPO i anty-TG. 

Objawy nieprawidłowego funkcjonowania tarczycy będące wskazaniem do wykonania USG tarczycy u dzieci, mogą być różne w zależności od wieku dziecka. Należy także wziąć pod uwagę, że u niektórych noworodków mamy do czynienia z wrodzoną niedoczynnością tarczycy. Ten stan chorobowy może być spowodowany na przykład zaburzeniami powstałymi na etapie rozwoju i wykształcania narządów wewnętrznych lub jako wynik wtórnej niedoczynności tarczycy, spowodowanej nieprawidłowościami ze strony przysadki, podwzgórza, wydzielania tyreoliberyny i tyreotropiny.

Wyróżniamy także przejściową wrodzoną niedoczynność tarczycy, która z kolei wywoływana jest przez niedobór jodu w pożywieniu matki lub zażywanych przez nią leków przeciwtarczycowych w okresie ciąży.

Objawy chorej tarczycy u noworodków, dzieci i młodzieży 

Objawy widoczne u noworodków to przede wszystkim duże ciemiączko, długo trwająca żółtaczka fizjologiczna, szerokie szwy czaszkowe, hipotermia, słabe łaknienie czy przepuklina. Po pierwszym miesiącu życia u niemowląt na niedoczynność tarczycy może wskazywać także mały przyrost masy ciała, senność, wspomniana już nadmierna suchość skóry, zaparcia, a nawet chrypka. Każdy z tych objawów jest wyraźnym wskazaniem do wykonania USG tarczycy u dzieci.

Z kolei u dzieci i młodzieży niepokojącymi objawami jest opóźniony wiek zębowy, podobnie jak u młodszych dzieci również suchość skóry widoczna w szczególności na łokciach i kolanach, opóźnione dojrzewanie, niska tolerancja na zimno, przewlekłe zaparcia, matowe i suche włosy, które nadmiernie wypadają. Ponadto zahamowanie wzrostu dziecka, senność i zaburzenia koncentracji, nieprawidłowości w badaniu krwi, takie jak niedokrwistość lub nieprawidłowe stężenie cholesterolu oraz zmniejszone łaknienie i problemy w utrzymaniu prawidłowej masy ciała.

Wszystkie te objawy powinny być dla rodzica sygnałem ostrzegawczym, skłaniającym do zgłoszenia się na USG tarczycy u dziecka.

Sign Up to Our Newsletter

Be the first to know the latest updates

[yikes-mailchimp form="1"]