Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Dlaczego warto zdecydować się na kompleksową diagnostykę układu ruchu?

Dopóki układ ruchu działa prawidłowo, rzadko kto decyduje się na jego przebadanie. Tymczasem kompleksowa diagnostyka pozwoliłaby w porę zdiagnozować problemy i uniknąć wielu schorzeń. Dlaczego warto się na nią zdecydować? Co daje kompleksowa diagnostyka układu ruchu?

Kompleksowa diagnostyka układu ruchu – na czym polega? Dlaczego warto?

Bez sprawnego układu ruchu trudno wyobrazić sobie normalne funkcjonowanie. Tymczasem każdego dnia jest on narażony na przeciążenia, które stopniowo go osłabiają. Siedząca praca, niewłaściwe wzorce ruchowe czy też przetrenowanie to tylko niektóre występki przeciwko układowi ruchu.

Niestety, nie wszystkie problemy da się rozpoznać na własną rękę. Zanim zaczną one być źródłem dyskomfortu i dolegliwości bólowych, warto udać się do specjalisty, który przeprowadzi kompleksową diagnostykę układu ruchu. Obejmuje ona szereg testów diagnostycznych, których podstawowym celem jest ocena stanu zdrowia pacjenta. Jeśli badana osoba jest już w trakcie rehabilitacji, badanie przeprowadza się po to, by sprawdzić postępy wdrożonej terapii.

Kompleksowa diagnostyka układu ruchu pozwala precyzyjnie zidentyfikować problemy ruchowe i przygotować optymalny plan działania, a także ocenić skuteczność zastosowanych metod. Stanowi ona użyteczny feedback, który informuje pacjenta o:

  • aktualnym stanie układu ruchu (m.in. o sile mięśniowej i dynamicznej, zdolności utrzymania równowagi, itd.),
  • obszarach narażonych na przeciążenia i kontuzje,
  • poczynionych postępach – jeśli leczenie zostało wdrożone jakiś czas temu.

Wykonanie kompleksowej diagnostyki układu ruchu zaleca się również  sportowcom. Regularna aktywność fizyczna – co do zasady – pozytywnie wpływa na zdrowie, jednak może być źródłem kontuzji, zwłaszcza jeśli podczas jej wykonywania nieprawidłowy ruch jest stale powtarzany. Żeby uniknąć urazu, sportowcy powinni dokładnie przebadać układ kostno-stawowy.

W ich przypadku kompleksowa diagnostyka nie tylko pozwoli zidentyfikować niewłaściwe nawyki ruchowe, które mogłyby stwarzać ryzyko kontuzji w przyszłości, ale również ocenić aktualne możliwości organizmu. Ułatwia to opracowanie optymalnego planu treningowego, który pozwoli osiągnąć lepsze wyniki, bez nadmiernego obciążania układu ruchu, co zapewnia zdrowie.

Jakie badania i testy obejmuje kompleksowa diagnostyka układu ruchu?

To, jakie badania i testy będzie obejmować kompleksowa diagnostyka układu ruchu, tak naprawdę zależy od specjalisty oraz dostępności urządzeń pomiarowych. Im więcej aspektów zostanie poddanych analizie, tym pełniejszy obraz układu ruchu. Jakie pomiary wykonuje się w ramach diagnostyki?

  1. Badanie siły i wytrzymałości mięśniowej. W tym celu wykorzystuje się system Biodex, który analizuje siłę, wytrzymałość i koordynację poszczególnych grup mięśni podczas pracy. Pozwala to ocenić ryzyko wystąpienia kontuzji.
  2. Sprawdzian jakości wykonywania podstawowych wzorców ruchowych. Test ocenia ruchomość i koordynację stawów. Wychwytuje również błędy przy wykonywaniu ruchu. Dzięki badaniu można zmniejszyć ryzyko przeciążeń i urazów, a także poprawić jakość ruchu, co przekłada się m.in. na lepsze wyniki sportowe.
  3. Ocena poczucie równowagi. W tym przypadku najczęściej wykorzystuje się system DELOS. Urządzenie wywołuje poczucie braku równowagi i monitoruje reakcję ciała. Pozwala to określić sposób, w jaki układ ruchu kontroluje postawę.
  4. Badanie symetrii ciała. Wykonuje się go przy pomocy systemu Gamma, który ocenia prawidłowe obciążenie kończyn dolnych. Brak symetrii pracy ciała sugeruje konieczność wdrożenia rehabilitacji.

Kompleksowa diagnostyka układu ruchu pozwala precyzyjnie określić stan zdrowia pacjenta. Dzięki niej możliwe staje się stworzenie programu treningowego, który nie tylko zagwarantuje oczekiwane efekty (np. przyrost masy, wyrzeźbienie sylwetki), ale również pozwoli uniknąć kontuzji i poprawić wzorce ruchowe. Pozwoli to usprawnić codzienne funkcjonowanie.

źródło: crsrehabilitacja.pl

Sign Up to Our Newsletter

Be the first to know the latest updates

[yikes-mailchimp form="1"]