Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Czym jest strona typu One Page? Witryna bez podstron

Większość stron internetowych przyzwyczaiła nas do utartego schematu posiadania wielu podstron. Osobno znajdować się powinna strona główna, gdzie indziej strona z ofertą, a w jeszcze innym miejscu dane kontaktowe. Strona typu One Page przełamuje tę regułę, i (jak wskazuje nazwa) składa się z tylko i wyłącznie z jednej strony, na której znajduje się cała treść. Po co decydować się na tak minimalistyczne rozwiązanie? Jakie ma ono zalety i wady?

Minimalizm i łatwość w obsłudze

Jeszcze nie tak dawno temu praktycznie każda strona internetowa celowała w dużą ilość bajerów, udogodnień i jaskrawych kolorów. Dziś czasy się już zmieniły, i ludzie znacznie bardziej cenią sobie minimalizm oraz przejrzystość, niż zbędne dodatki.

Strony typu One Page są banalnie proste: wystarczy przescrollować z góry na dół, a cała zawartość pokaże się naszym oczom. To znacznie wygodniejsze, niż zaglądanie w każdą dostępną podstronę w celu znalezienia tej jedynej interesującej nas informacji. Takie strony są również znacznie łatwiejsze w utworzeniu dla właściciela.

Szybkość działania i responsywność

Strony One Page działają bardzo szybko. Mała ilość zbędnych dodatków sprawia, że załaduje się ona w ekspresowym tempie na jakimkolwiek urządzeniu. Należy mieć to na uwadze, gdyż w dzisiejszych czasach nawet połowa ruchu w internecie jest generowana przez urządzenia mobilne.

A jeśli mowa już o urządzeniach mobilnych, to ciężko nie wspomnieć też o responsywności. Bardziej rozbudowane strony po prostu nie nadają się do wyświetlania na telefonach – są one nieintuicyjne a przyciski zbyt małe. Wiąże się to z utworzeniem specjalnej wersji mobilnej, czyli dodatkowymi nakładami pracy. Coś takiego jest zbędne w przypadku stron One Page, gdzie wszystkie informacje znajdują się w jednym miejscu i nie trzeba wykonywać żadnych dodatkowych akcji.

Ograniczone miejsce i trudność w projektowaniu

Aby nie być jednostronnym, wspomnimy również o największej wadzie stron One Page, a mianowicie ograniczonym miejscu. Stronę oczywiście można scrollować praktycznie bez końca, ale raczej nikomu nie zależy na tym, aby przepakować swoją witrynę informacjami, których nikt nie przeczyta.

Strona One Page jest bardzo trudna w zaprojektowaniu – tutaj każda linijka tekstu ma kluczowe znaczenie. Gdy znajdzie się go zbyt dużo, to po pierwsze strona będzie odpychająca graficznie, a po drugie: nikt nie przebije się przez tak wielką ścianę tekstu. Grafiki muszą doskonale ze sobą współgrać, aby stworzyć zgraną całość. Warto jest podzielić taką witrynę na kilka sekcji o innych kolorach, które mogę symulować zmianę podstrony – ale tę kwestię warto zostawić profesjonalnemu projektantowi

Strona typu One Page a pozycjonowanie

Nadal pozostaje kwestia pozycjonowania stron. Ze względu na swoją niestandardową budowę, należy wdrożyć specjalne techniki SEO. Przykładowo: ilość tekstu spada na dalszy plan, a prym wiedzie ich jakość. Tak samo w przypadku słów kluczowych – nie ma na nich zbyt wiele miejsca, dlatego należy przyłożyć się do ich ustalenia oraz sprytnego rozmieszczenia w niewielkiej ilości tekstu.

Sign Up to Our Newsletter

Be the first to know the latest updates

[yikes-mailchimp form="1"]