Zakup mieszkania to jedno z największych życiowych wyzwań. Dlatego należy podejść do niego z rozwagą, tak aby potem nie żałować. Czy istnieje najlepszy moment na kupno własnego lokum? Czy pora roku ma znaczenie?
Zakup mieszkania a pora roku – kiedy jest najtaniej, a kiedy najdrożej?
Rozwój technologii budowlanych sprawił, że nowe mieszkania są oddawane do użytku praktycznie o każdej porze roku. Jeśli kupujący zgromadzi wystarczające środki, najpewniej nie będzie miał problemów ze znalezieniem wymarzonego lokum, niezależnie od momentu, kiedy do tego dojdzie. Nie oznacza to jednak, że pora roku w ogóle nie ma znaczenia. Wręcz przeciwnie – wpływa na ceny i dostępność mieszkań. Kiedy jest najlepszy moment na zakup nieruchomości?
Choć ceny mieszkań z roku na rok rosną, w obrębie trendu podlegają fluktuacjom. Kiedy jest najtaniej?
- zimą,
- w okresie wakacyjnym.
Wtedy deweloperzy oferują atrakcyjne zniżki. Świąteczna atmosfera i urlopowe szaleństwo nie sprzyjają podejmowaniu ważnych decyzji. Dlatego wiele osób odwleka decyzję o zakupie nieruchomości na później. Żeby temu przeciwdziałać, deweloperzy obniżają ceny – nawet o 10 proc. To atrakcyjna zachęta, która sprawia, że w kieszeni kupującego może zostać nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.
Natomiast najdrożej jest:
- wiosną,
- wczesną jesienią.
Pory te sprzyjają podejmowaniu ważnych decyzji. Większy popyt sprawia, że ceny nieruchomości rosną. W miastach akademickich w okresie jesiennym są one dodatkowo windowane przez rodziców, którzy zamiast płacić wysoki czynsz, wolą wziąć kredyt i kupić mieszkanie dla swojego dziecka rozpoczynającego studia.
Czy warto czekać z zakupem mieszkania na „najlepszy moment”?
Można dojść do wniosku, iż najlepszym momentem na zakup mieszkania jest zima lub wakacje. Kalkulacja ta nie zawsze się sprawdza. Bywa bowiem, że nieruchomości dostępne w tym czasie nie są już tak atrakcyjne jak te oferowane wcześniej – mają gorszy układ, a ich położenie względem stron świat nie jest korzystne.
Dlatego jeśli masz na oku idealne mieszkanie i dysponujesz wystarczającymi środkami na jego zakup (lub wzięcie kredytu hipotecznego), nie zwlekaj, aż ktoś sprzątnie Ci okazję sprzed nosa. Kolejna może się nie zdarzyć, a prognozowane obniżki nie zrekompensują ogólnego wzrostu cen na przestrzeni miesięcy.
To, czy jest to „najlepszy moment”, nie zależy wyłącznie od uwarunkowań rynkowych, ale i indywidualnej sytuacji finansowej kupującego. Przygotować należy się bowiem nie tylko na zakup mieszkania (wzięcie kredytu hipotecznego), ale i pokrycie innych wydatków, związanych m.in. z opłatami notarialnymi oraz wykończeniem (remontem) mieszkania, tak aby było gotowe do użytku.
Pora roku a wykończenie nieruchomości
Niezależnie od tego, czy mieszkanie zostanie zakupione na rynku pierwotnym czy też wtórnym, w szacunkach należy uwzględnić czas potrzebny na domknięcie formalności oraz prace wykończeniowe lub remontowe. Bez sprawdzonej ekipy budowlanej trudno będzie dopasować mieszkanie do indywidualnych potrzeb. Niestety, w okresie wiosenno-jesiennym najlepsi fachowcy najczęściej mają napięte grafiki. Przekłada się to nie tylko na wyższe ceny ich usług, ale i dłuższe terminy realizacji zlecenia. Dlatego w należy uzbroić się w cierpliwość
Wydłużające się terminy mogą być szczególnie uciążliwe dla osób, które wynajmują mieszkanie i zdecydowały się na wzięcie kredytu hipotecznego na zakup nieruchomości. Muszą bowiem płacić i czynsz, i ratę kredytu. Im więc wcześniej wprowadzą się do własnego lokum, tym lepiej dla ich finansów. Dlatego muszą oni pamiętać, by odpowiednio wcześnie zarezerwować terminy u ekip remontowo-budowlanych.
Zakup mieszkania to nie lada wyzwanie. Trudno jednoznacznie wskazać „najlepszy moment”. Jest on bowiem wypadkową uwarunkowań na rynku i indywidualnej sytuacji nabywcy. Niemniej, aby dokonać dobrego wyboru, warto przeanalizować wszystkie czynniki. Pozwoli to uniknąć nieprzyjemności i rozczarowań.
źródło: Osiedle Natura Life